Interaktivna (neki vole da je zovu i pametna) tabla nije čarobni štapić i neće moći da uradi sve što zamislite. Kao kod svakog novog alata trebaće vam neko vreme da ga savladate. Sa Wiimote whiteboard kompletom možete vežbati i kod kuće. Pretpostavljam da većina nastavnika za sada nema projektor kod kuće, ali možete raditi i na monitoru svog računara. Postavite wiimote da ”snima” vaš ekran i IC olovkom pišite po njemu.
Šta dobijate korišćenjem interaktivne table, i šta dobijaju vaši učenici?
Prvo, na ovaj način ćete sigurno kupiti pažnju publike tj. vaših učenika. I sami će želeti da im zadate nešto da bi upotrebili tablu. Atmosfera na času nije ista kada nastavnik sedi za računarom, a učenici pogledom love ono što im prikazuje na zidu ili kada nastavnik i sam stoji pored table. Naročito ovo dolazi do izražaja kod nastave informatike i računarskih kurseva.
U zavisnosti od predmeta koji predajete i dobitak je različit. Tamo gde je neophodna vizuelizacija, a ne zahteva se suviše precizno crtanje, interesantno je da nastavnik u toku svog predavanja istovremeno i crta ono o čemu priča. Ovo je slučaj kod nastave prirodnih nauka. Za nastavu fizike preporučujem Microsoft Physics Illustrator, Phet Simulations, Interactive Physics, a na webu možete naći i mnoštvo besplatnih interaktivnih flash simulacija i java simulacija, kao na primer aplet Optička klupa. Opet, ako treba pokazati neki komplikovaniji crtež, koji ćete unapred pripremiti i izvući iz memorije računara u odgovarajućem trenutku, interaktivna tabla vam daje mogućnost da nakon što prikažete željenu sliku, dodajete beleške, oznake i sl. pišući po samoj tabli.
Za učitelje, tj. učenike nižih razreda osnovne škole, mnoštvo materijala se može naći na http://www.topmarks.co.uk/Interactive.aspx?cat=62 . Sajt je na engleskom i može da vam posluži kao primer (mada se neki materijali mogu koristiti i bez prevoda). Za predškolce i niže razrede osnovne škole već ima mnogo multimedijalnih izdanja na srpskom, namenjenih učenju matematike, učenju slova, igranju edukativnih igara i sl.
Svima koji koriste mape uma u radu, od koristi će biti program Free Mind.
Matematičarima za nastavu algebre na raspolaganju je GeoGebra.
Nastavnicima tehničkog i sl. predmeta, na raspolaganju je Google Sketchup i pravo je zadovoljstvo koristiti ga sa interaktivnom tablom.
Nastavnici engleskog tablu mogu koristiti, jednostavno za pisanje, pomoću Word-ovog alata Writing Pad ili Write Anywhere.
Često korišćenje interaktivne table, nateraće vas da “pročistite” gradivo tj. da ga jednostavnije i konciznije izlažete – poćete da “mislite u slajdovima”. Na češće korišćenje interaktivnih materijala će vas naterati sami slušaoci, jer nakon početnog oduševljenja (reakcija je uglavnom takva) tražiće od vas da je iskoristite u potpunosti, što će podrazumevati korišćenje filmova, prezentacija, interaktivnih materijala, igara, kvizova i zadataka, koji će dati mogućnost i učenicima da izađu pred tablu i sami reše neki zadatak ili odgovore na pitanje.
Žarko Braunović